Breaking News

KAVACIK

KAVACIK

Tarihçe

KAVACIK
KAVACIK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı…

Tarihçe

Türk toplumu tarihin her döneminde, yardıma ihtiyaç duyan insanlara gerek geleneksel değerler ve örgütlenmeler gerekse kamu örgütlenmesi çerçevesinde yardım etme çabasında olmuş bir toplumdur ve Sosyal Hizmet konusunda köklü bir tarihi geçmişe sahiptir.

Osmanlı Devleti`nde, Tuna Valiliği döneminde Mithat Paşa tarafından kurulan ıslahhaneler, II. Meşrutiyet döneminde kurulan “Darüleytamlar” gibi kuruluşlar şehit çocuklarına bakma görevini üstlenmişti. Bu kurumların yetersiz kaldığının görülmesi üzerine “Himaye-i Etfal Cemiyeti” ilk olarak Kırklareli`de 1908 yılında kurulmuş ve Balkan Savaşı`na kadar çalışmalarını yürütmüştü.

Bugüne kadar gelen asıl yapılanma, 1917’de gerçekleşti. “Himaye-i Etfal Cemiyeti”, 1917 yılında ulusal düzeyde kuruldu ve İstanbul merkez oldu.

Cemiyet kuruluşundan hemen sonra TBMM Başkanı Mustafa Kemal`in desteğini aldı.  Yeni cemiyetin kurulması, özellikle Kurtuluş Savaşı sırasında öksüz ve yetim kalan çocukların korunması, yetiştirilmesi amacıyla Millet Meclisi’nin bazı üyelerinin girişimiyle gerçekleşti. Kurtuluş Savaşı boyunca “İstanbul Himaye-i Etfal Cemiyeti” ve “Ankara Himaye-i Etfal Cemiyeti” olmak üzere iki yarı dernek varlığını sürdürdü. Ankara HEC`nin kurulup güçlenmesi üzerine son kurulunu 1923 yılında yapan İstanbul Himaye-i Etfal Cemiyeti, tekrar genel kurul yapmayarak Kurtuluş Savaşı sonuçlandıktan sonra tarihe karıştı.

Bu örgüt, devlet bütçesinden kanunla ayrılmış paya sahip bir kurumdu.

1935 yılında dilde sadeleşme hareketlerinin ardından adı “Çocuk Esirgeme Kurumu” olarak değişen kurum, 1937 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışan dernek kabul edildi.

1980`de büyük bir ekonomik sıkıntı içine düşen kurum, askeri darbeden sonra Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı`na devredildi.

1991`de çıkartılan Kanun hükmünde kararname ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Başbakanlığa bağlandı. 3 Haziran 2011 tarihli ve 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulmasından sonra faaliyetlerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde devam etmektedir.

1944’ten Günümüze…

Kavacık Doğal Kaynak Suyu, 1944 yılında dönemin Cumhurbaşkanın talimatları üzerine Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde kurulmuş bir işletmedir. Kaynak, Ankara’nın Pursaklar İlçesinin Kavacık Mevkiisinde bulunmaktadır. Suyun kaynağı, andezit (bol mineralli) kayaç yapısındadır.

Kavacık Doğal Kaynak Suyu ISO 9001:2008, ISO 22000:2005 Kalite Yönetim Sistemini uygulamakta; sağlıklı, hijyenik su üretmeyi hedefleyen Kavacık, bunu da kaynak suyunun en kalitelisini son teknolojiyi kullanarak gerçekleştirmektedir.

72 yıldır halkımıza doğal kaynak suyu hizmeti vermekle gurur duyarız.

http://www.kavaciksu.gov.tr/?=

About DenIZci

Check Also

GECEK

GECEK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir